Aktualności
 
Czy wyczystka w przewodzie kominowym jest niezbędna?
2013-10-27 14:47:01
W zasadzie można śmiało powiedzieć, że tak i nie. Dokładnie w taki sam sposób można odpowiedzieć na pytanie, czy wyczystka jest rozwiązaniem doskonałym?

 

Przeglądając różne publikację, czy fora internetowe można śmiało wywnioskować, że temat wyczystki nie jest tematem łatwym i znanym nawet dla osób, które na co dzień zajmują się kominami.

Aby w dość precyzyjny sposób odpowiedzieć na pierwsze pytanie należy zadać kolejne:

w jakim celu instaluje się wyczystkę i jakie ma przeznaczenie?   

wyczystka
wyczystka

Jak sama nazwa wskazuje wyczystka, drzwiczki rewizyjne, otwór wycierowy służy do umożliwienia inspekcji, dostępu do kanału kominowego w celu usunięcia zgromadzonej tam sadzy.

To jedyne zadanie wyczystki.

Absolutnie błędnym rozwiązaniem jest fakt braku możliwości usunięcia sadzy z kanału kominowego z powodu braku wyczystki. Sadza będąca produktem ubocznym niepełnego spalania paliw stałych z różnych przyczyn nie powinna zalegać w przewodzie kominowym.

Drzwiczki rewizyjne są konieczne w każdym przypadku, gdy nie ma innej drogi i innej możliwości usunięcia nagromadzonych zanieczyszczeń. Na przykładzie załączonego rysunku widać doskonale dlaczego w takim układzie wyczystka jest niezbędna. W przypadku jej braku usunięcie sadzy z podstawy przewodu kominowego było by niemożliwe.

Dlaczego pomimo otworu inspekcyjnego nr 3 to rozwiązanie pozostaje niedoskonałe? Ponieważ w większości przypadków pomimo wyczystki nie ma dostępu do wlotu spalin nr 2. Podczas czyszczenia przewodu kominowego istnieje ryzyko zasypania podłączenia kominowego (wlot spalin nr 2) W praktyce oczyszczenie, a nawet sprawdzenie tego newralgicznego miejsca w wielu przypadkach jest bardzo trudne, a niejednokrotnie wręcz niemożliwe.

Już słyszę te głosy [...] przecież w obecnych czasach dużo firm dysponuje kamerą inspekcyjną . Tak to prawda, tylko proszę mi powiedzieć kto tak naprawdę używa tego sprzętu zawsze po dokonaniu standardowego czyszczenia przewodu kominowego.

Jakie są inne, również poprawne rozwiązania techniczne? W jakich przypadkach nie ma potrzeby projektowania i montażu drzwiczek rewizyjnych? Co o tych sprawach mówią przepisy?

Nie ma jednoznacznych przepisów w tej sprawie.

Jedynym dokumentem technicznym, który definiuje te kwestie są normy, z którymi zgodność nie jest obowiązkowa ponieważ nawet powołane w aktach prawnych wyższego rzędu nadal pozostają wyłącznie dokumentami technicznymi, bez obowiązku ich stosowania.

Podczas projektowania czy budowy przewodu kominowego należy w taki sposób rozwiązać wszystkie aspekty techniczne, aby w każdym przypadku była możliwość usunięcia sadzy z przewodu kominowego. Niezależnie, czy jest to komin murowany, ceramiczny, czy stalowy.

komin bezwyczystkowy
kominek otwarty

W pierwszych paleniskach, czyli kominkach otwartych nie było wyczystki.

Dlaczego?

Ponieważ nie było takiej potrzeby, a z ewentualnym oczyszczeniem, czy usunięciem sadzy nie było żadnego kłopotu.


Najbezpieczniejsze rozwiązanie techniczne to takie, które gwarantuje ewakuację spalin najkrótszą drogą bez zbędnych zakrętów, oporów itd.

Najlepszym rozwiązaniem to komin bezwyczystkowy.

Nie ma miejsc newralgicznych, a każde miejsce jest łatwo dostępne dla potrzeb kontroli, czy czyszczenia. W tym miejscu mogą pojawić się głosy sprzeciwu, że kulą kominiarską można uszkodzić kominek podczas czyszczenia itp. Oczywiście, że można.

Sam tak kiedyś uszkodziłem i musiałem odkupić drogą półkę deflektorową z wernikulitu w markowym wkładzie kominkowym.

Pamiętam do dziś moją argumentację, komin nieprawidłowo pobudowany, brak wyczystki, niezgodnie z normą... tak, tak, tylko kto kazał mi wejść na dach bez sprawdzenia paleniska jak jest podłączone, za głupotę się płaci.

Kominy bezwyczystkowe to bezpieczne rozwiązanie. W kanale kominowym nie ma potrzeby instalacji żadnych urządzeń zabezpieczających takich jak kugelfang (łapacz kuli kominiarskiej) po prostu należy na czas dokonania kontroli, czy czyszczenia usunąć deflektor z kominka. Myślenie nie boli. Tak gdzie kończą się przepisy zaczyna się logika.


Mistrz kominiarski Mariusz Kibitlewski

 
Licznik