Aktualności
 
Groźne kotły.
2009-11-11 17:19:48
W związku z licznymi problemami, a nawet trzeba to powiedzieć tragediami które powstają w skutek montażu urządzeń grzewczych takich jak kotły centralnego ogrzewania z otwartą komorą spalania w pomieszczeniach w których takie urządzenia nie powinny znajdować się nawet przez chwilę,

będziemy za pomocą naszego serwisu kominiarze.pl starali się przekonać Instalatorów, Developerów a nawet może i Ustawodawców do zmiany działań mających na celu uzyskanie pełnego komfortu oraz bezpieczeństwa użytkowania tego typu urządzeń.

Miejsce tradycyjnych kotłów atmosferycznych z otwartą komorą spalania powinno być przeznaczone tylko i wyłącznie w oddzielnych, przystosowanych i uwzględnionych na etapie projektu do tego celu pomieszczeniach - kotłowniach. Nie powinno być absolutnie mowy o montażu takich kotłów w mieszkaniach w budynkach wielorodzinnych, w łazienkach, kuchniach, przedpokojach, itp. Tu zastosowanie powinny mieć wyłącznie bezpieczne kotły z zamkniętą komorą spalania.

Groźne kotły.

Dotyczy oczywiście kotłów centralnego ogrzewania z otwartą komorą spalania.

Jak sama nazwa wskazuje kocioł ma wiele wspólnego z kotłownią i właśnie tam wyłącznie powinien być instalowany, niestety nowelizacja przepisów na dzień dzisiejszy umożliwia zamontowanie takiego urządzenia w tzw. pomieszczeniu z kotłem np. może to być kuchnia, co gorsze łazienka po zachowaniu warunków jakie powinny być w typowej kotłowni czyli odpowiednia wentylacja wywiewna, nawiewna, kubatura itp. Niestety z wykonaniem tych warunków jest trochę gorzej, w wielu przypadkach kotły atmosferyczne są projektowane , a następnie instalowane w łazienkach, kuchniach, przedpokojach, praktycznie gdzie się da, późniejsi użytkownicy nie posiadają wiedzy co wiąże się z posiadaniem takiego przecież “wspaniałego i nowoczesnego urządzenia”

Urządzenie grzewcze jakim jest atmosferyczny kocioł gazowy z otwartą komorą spalania potrzebuje olbrzymiej ilości powietrza ponad 10m3 na 1m3 spalonego gazu, dla uzyskania takich wartości zgodnie z obowiązującymi przepisami należy wykonać otwór nawiewny z zewnątrz budynku do pomieszczenia z kotłem o powierzchni nie mniej jak 200cm2. W tym momencie zaczynają się schody (o tym niestety chyba nie pomyśleli Ustawodawcy). Wentylacja nawiewna o powierzchni min. 200cm2 bardzo wychładza pomieszczenie w którym zainstalowano kocioł gazowy, bardzo często wentylacja nawiewna jest zasłaniana przez domowników. Niestety skutkuje to brakiem wystarczającej ilości powietrza niezbędnego do prawidłowego, pełnego spalania gazu, w związku z nieprawidłowym spalaniem w spalinach kotła powstaje duże stężenie CO (tlenek węgla) bardzo niebezpieczny, silnie trujący, bezwonny gaz, którym można się bardzo poważnie zatruć. W przypadku zatkania nawiewu zmieniają się również parametry wentylacji wywiewnej, która w przypadku powstania podciśnienia w pomieszczeniu zaczyna działać zupełnie odwrotnie (ciąg kominowy, zwrotny) Taka sytuacja jest w stanie doprowadzić do zassania zanieczyszczonego spalinami powietrza z ponad dachu kanałem wentylacyjnym do łazienki, kuchni bądź innego pomieszczenia w którym zainstalowany jest kocioł gazowy. Dodatkowo posiadanie kotła atmosferycznego w mieszkaniu kłóci się z ogólnymi zasadami poszanowania energii, przez sprawny przewód spalinowy do którego podłączony jest na stałe kocioł gazowy z otwartą komorą spalania, „ucieka” z mieszkania przez urządzenia nawet 2000 m3 ogrzanego powietrza na dobę, co w skali miesiąca daje nam ponad 60000 m3 / sześćdziesiąt tysięcy metrów sześciennych / ogrzanego powietrza, bezpowrotnie usuniętego przez komin.

W przypadku gdy mamy wydzielone pomieszczenie - kotłownię już na etapie np. projektu możemy bezpiecznie zainstalować tradycyjny atmosferyczny kocioł gazowy z otwartą komorą spalania. Nie będzie nam przeszkadzało zimne powietrze zasysane z zewnątrz budynku przez kanał nawiewny, kotłownia jest oddzielona od części mieszkalnych, jest specjalnym pomieszczeniem do takich właśnie celów. W innych przypadkach zastosowanie powinny mieć wyłącznie kotły z zamkniętą komorą spalania.

W przypadku gdy niestety stwierdzimy, iż jesteśmy posiadaczem kotła z otwartą komorą spalania w łazience, kuchni itp. koniecznie sprawdźmy przekroje kanałów nawiewnych i wywiewnych, 200cm kwadratowych to minimum dla każdego z nich, w razie stwierdzenia zbyt małych przekrojów  będzie potrzebna modernizacja istniejących kanałów lub wykonanie nowych, zadbajmy o przeprowadzanie okresowych kontroli badających ocenę stanu technicznego przewodów kominowych oraz o okresowe czyszczenie zarówno przewodów kominowych jak i kotłów przez wykwalifikowane osoby, to w naszym interesie, dla naszego bezpieczeństwa, absolutnie zabrania się przysłaniania, zaklejania istniejących kanałów nawiewnych i wywiewnych, zalecany jest również montaż czujnika CO www.kidde.pl oraz niestety trzeba powoli myśleć o wymianie naszego urządzenia na nowe z zamkniętą komorą spalania.

Jak to wygląda w praktyce ?

Otóż w praktyce wygląda to bardzo kiepsko, kocioł gazowy często jest zabudowywany szafkami kuchennymi co powoduje dodatkowe zmniejszenie dopływu powietrza niezbędnego do prawidłowego spalania gazu, zmniejsza się również ciąg kominowy, urządzenia pracują nieprawidłowo, wyłączają się. Taka eksploatacja przyczynia się do częstych usterek związanych z licznymi, kosztownymi naprawami serwisowymi.

Dodatkowym problemem są kwestie ppoż. Kotły zabudowane są materiałami łatwo zapalnymi, taka sytuacją może być przyczyną pożaru.

Kotły z otwartą komorą spalania na złom lub do kotłowni. 

Atmosferyki tylko w kotlowniach !!! Nie w łazienkach, nie w kuchniach, nie w budynkach wielorodzinnych !!!

M.K.

 
Licznik