Jak sama nazwa wskazuje kocioł ma wiele wspólnego z kotłownią i właśnie tam wyłącznie powinien być instalowany, niestety nowelizacja przepisów na dzień dzisiejszy umożliwia zamontowanie takiego urządzenia w tzw. pomieszczeniu z kotłem np. może to być kuchnia, co gorsze łazienka po zachowaniu warunków jakie powinny być w typowej kotłowni czyli odpowiednia wentylacja wywiewna, nawiewna, kubatura itp. Niestety z wykonaniem tych warunków jest trochę gorzej, w wielu przypadkach kotły atmosferyczne są projektowane , a następnie instalowane w łazienkach, kuchniach, przedpokojach, praktycznie gdzie się da, późniejsi użytkownicy nie posiadają wiedzy co wiąże się z posiadaniem takiego przecież “wspaniałego i nowoczesnego urządzenia”
Urządzenie grzewcze jakim jest atmosferyczny kocioł gazowy z otwartą komorą spalania potrzebuje olbrzymiej ilości powietrza ponad 10m3 na 1m3 spalonego gazu, dla uzyskania takich wartości zgodnie z obowiązującymi przepisami należy wykonać otwór nawiewny z zewnątrz budynku do pomieszczenia z kotłem o powierzchni nie mniej jak 200cm2. W tym momencie zaczynają się schody (o tym niestety chyba nie pomyśleli Ustawodawcy). Wentylacja nawiewna o powierzchni min. 200cm2 bardzo wychładza pomieszczenie w którym zainstalowano kocioł gazowy, bardzo często wentylacja nawiewna jest zasłaniana przez domowników. Niestety skutkuje to brakiem wystarczającej ilości powietrza niezbędnego do prawidłowego, pełnego spalania gazu, w związku z nieprawidłowym spalaniem w spalinach kotła powstaje duże stężenie CO (tlenek węgla) bardzo niebezpieczny, silnie trujący, bezwonny gaz, którym można się bardzo poważnie zatruć. W przypadku zatkania nawiewu zmieniają się również parametry wentylacji wywiewnej, która w przypadku powstania podciśnienia w pomieszczeniu zaczyna działać zupełnie odwrotnie (ciąg kominowy, zwrotny) Taka sytuacja jest w stanie doprowadzić do zassania zanieczyszczonego spalinami powietrza z ponad dachu kanałem wentylacyjnym do łazienki, kuchni bądź innego pomieszczenia w którym zainstalowany jest kocioł gazowy. Dodatkowo posiadanie kotła atmosferycznego w mieszkaniu kłóci się z ogólnymi zasadami poszanowania energii, przez sprawny przewód spalinowy do którego podłączony jest na stałe kocioł gazowy z otwartą komorą spalania, „ucieka” z mieszkania przez urządzenia nawet 2000 m3 ogrzanego powietrza na dobę, co w skali miesiąca daje nam ponad 60000 m3 / sześćdziesiąt tysięcy metrów sześciennych / ogrzanego powietrza, bezpowrotnie usuniętego przez komin.
W przypadku gdy mamy wydzielone pomieszczenie - kotłownię już na etapie np. projektu możemy bezpiecznie zainstalować tradycyjny atmosferyczny kocioł gazowy z otwartą komorą spalania. Nie będzie nam przeszkadzało zimne powietrze zasysane z zewnątrz budynku przez kanał nawiewny, kotłownia jest oddzielona od części mieszkalnych, jest specjalnym pomieszczeniem do takich właśnie celów. W innych przypadkach zastosowanie powinny mieć wyłącznie kotły z zamkniętą komorą spalania.
W przypadku gdy niestety stwierdzimy, iż jesteśmy posiadaczem kotła z otwartą komorą spalania w łazience, kuchni itp. koniecznie sprawdźmy przekroje kanałów nawiewnych i wywiewnych, 200cm kwadratowych to minimum dla każdego z nich, w razie stwierdzenia zbyt małych przekrojów będzie potrzebna modernizacja istniejących kanałów lub wykonanie nowych, zadbajmy o przeprowadzanie okresowych kontroli badających ocenę stanu technicznego przewodów kominowych oraz o okresowe czyszczenie zarówno przewodów kominowych jak i kotłów przez wykwalifikowane osoby, to w naszym interesie, dla naszego bezpieczeństwa, absolutnie zabrania się przysłaniania, zaklejania istniejących kanałów nawiewnych i wywiewnych, zalecany jest również montaż czujnika CO www.kidde.pl oraz niestety trzeba powoli myśleć o wymianie naszego urządzenia na nowe z zamkniętą komorą spalania. |