Aktualności
 
UWAGA ! NA WENTYLATORY I OKAPY
2011-03-03 15:01:05
w pomieszczeniach, lokalach w których są użytkowane piecyki i kotły centralnego ogrzewania z otwartą komorą spalania.

Jak to jest z tymi okapami i wentylatorami mechanicznymi, zrobiliśmy sobie nową piękną kuchnię, zamontowaliśmy szafki, fachowiec zamontował nam okap mechaniczny nie rzadko za ponad tysiąc złotych,

Przy okazji okresowej kontroli przychodzi kominiarz i na wejściu do nasze pięknej, nowej kuchni załamuje ręce.

Niestety, wszystko było by w porządku gdyby nie fakt posiadania w kuchni urządzenia gazowego jakim jest np. piecyk kąpielowy, przepisy Prawo Budowlane surowo zabraniają takiego rozwiązania, w dobie dzisiejszych bardzo wydajnych i zarazem mocnych urządzeń jakimi są nawet te tańsze okapy nad kuchenne bardzo łatwo “wypompować “ powietrze z pomieszczenia oraz zakłócić przez wytworzone podciśnienie naturalny ciąg kominowy w przewodzie spalinowym, może to doprowadzić do cofnięcia spalin na pomieszczenie i poważne zatrucie spalinami osób w nim przebywających.

Dotyczy również wentylatorów mechanicznych stosowanych w łazienkach przy piecykach oraz kotłach z otwartą komorą spalania.

Oto jeszcze dwa przykłady bezmyślnego i bardzo niebezpiecznego podłączenia okapu i wentylatora mechanicznego w pomieszczeniu gdzie jest użytkowany piecyk gazowy oraz podłączenie okapu mechanicznego bezpośrednio do przewodu spalinowego. Niestety takie rozwiązania pomimo zakazów są praktykowane.

Podstawa prawna: 

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury

z dnia 12 kwietnia 2002 r.

w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.


§ 141. Zabrania się stosowania:

3) indywidualnych wentylatorów wyciągowych w pomieszczeniach,

w których znajdują się wloty do

przewodów spalinowych.

 

Co innego jak nie mamy w domu czy mieszkaniu urządzeń grzewczych pobierających powietrze do spalania z pomieszczeń w których się znajdują, możemy spokojnie podłączyć okap mechaniczny. W przypadku gdy w pomieszczeniu kuchni są dwa niezależne przewody wentylacyjne, sprawa jest oczywista w jednym montujemy kratkę wentylacyjną do drugiego podłączamy okap mechaniczny. Troszkę gorzej jest w przypadku posiadania tylko jednego przewodu wentylacyjnego, nie możemy do niego podłączyć bezpośrednio rury od okapu (niestety jest to często praktykowane) fachowym rozwiązaniem jest zastosowanie tzw. dzielonej kratki wentylacyjnej:

 

która zapewnia nam wentylację pomieszczenia nawet w przypadku "postoju" okapu mechanicznego, ważną rzeczą jest również zwrócenie uwagi na powierzchnię dolnej części kratki wentylacyjnej, powinna mieć ona przekrój zbliżony do tradycyjnej kratki wentylacyjnej 14/14cm, kratki często oferowane w handlu o małym przekroju po prostu się nie nadają, nie spełniają norm wymiany, zanieczyszczonego powietrza szczególnie w pomieszczeniach gdzie jest użytkowana kuchnia gazowa.

Nie stosujemy również okapów i wentylatorów mechanicznych w budynkach wielorodzinnych w których występuje system wentylacji zbiorczej z przykanalikami.

Podstawa prawna:

Dz. U. Nr 15 z 25 lutego 1999 r. Rozdział 5 par. 141. Stosowanie zbiorczych przewodów spalinowych i dymowych z przykanalikami oraz indywidualnych wentylatorów wyciągowych w pomieszczeniach w których znajdują się wloty do przewodów spalinowych lub zbiorczych przewodów wentylacji grawitacyjnej z przykanalikami, jest zabronione.

M.K.

 
Licznik